Perşembe, Aralık 2, 2021
Ana SayfaAlkol ÇeşitleriAbsent (Yeşil Peri) Nasıl İçilir

Absent (Yeşil Peri) Nasıl İçilir

A7ET0J

Yüksek alkollü içki sevenlerin vazgeçilmezi olan içkisi bazı rivayetlere göre dünyaca ünlü ressam Van Gogh’un kulağını kesmeden önce içtiği içki olarak bilinmektedir. Yüksek oranda alkol barındıran bu içkinin aynı zamanda halüsinasyon etkisi yarattığı da söylenmektedir.

  1. yy’ın başlarında ortaya çıkan bu içki, dönemin birçok düşünürü, yazarı ve ressamı tarafından sıklıkla tüketilen bir içki olarak bilinmektedir. Çeşitlerine göre %65, %69 ve %80 olarak farklı oranda alkol barındıran içkisi pelin otundan elde edilen sıvı yapılmaktadır. Pelin otundan yapıldığından dolayı 1912 yılında Amerika Birleşik Devletlerinde yasaklandıktan sonra 1915 yılına gelindiğinde Avrupa ülkelerinde yasaklanmıştır.

içerisinde birçok madde bulunmaktadır. Bunların başlıcaları, yeşil anason, pelin otu ve üretildiği ülkede yerel halkın kullandığı çeşitli aromalar bulunmaktadır. Pelin otu normalde uyuşturucu yapımında kullanıldığından dolayı Absent içenlerin birçoğu halüsinasyon görmektedir. Pelin otu damıtıldıktan sonra elde edilen bu içkinin halk dilindeki adı bu yüzden Yeşil Peri olarak bilinmektedir. Ülkemizde satışı yasak olan Absent’i yakın olarak Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde bulabilirsiniz. Birçok ülkede üretilen Absent ülkelerin alkol politikasına göre alkol oranını azaltma durumu gerçekleşebiliyor. Ayrıca ülkemizde üretilen Absent içkisinin içerisinde Pelin otu bulunmamaktadır.

Nasıl İçilir?

Oldukça ağır bir içki olan Absent, yudum yudum içilmeyecek kadar acı ve yakıcıdır. Bu yüzden shot olarak tek seferde içilmelidir. Fakat içmeden önce yakıcılığını ve acılığını gidermek için mutlaka şeker kullanmanızı tavsiye ederiz.

içmeden önce hazırlamanız gereken birkaç malzeme bulunmaktadır. Bunlar, çay süzgeci (yemek kaşığı da kullanabilirsiniz), Bardak, Kesme Şeker, Çakmak ve Buzlu su. Öncelikle shot bardağını absent doldurun. Daha sonra çay süzgecinin bardağın üstüne yerleştirdikten sonra 3 adet kesme şeker bırakın içerisine. Absent içkisini kesme şekerlerin üstünde biraz dökün. Sonrasında çakmak yardımı ile şekerlerin üstüne döktüğünüz absent’i yakın. Hemen alev alacaktır. Ve alevin sönmesini bekleyin. Şeker yanmaya devam ederken eriyerek bardağa damlayacaktır. Şekerlerin tamamı eridikten sonra bardağa doldurduğunuz Absent kadar buzlu su ilave ettikten sonra shot bardağı tek seferde yudumlayın.


Önceki İçerikDakapo Beach Kemer
Sonraki İçerikMalibu nedir nasıl içilir

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments