Binance Nedir? Nasıl Kullanılır? Para Yatırma Güvenli Mi?

0
678
Binance Nedir? Nasıl Kullanılır? Para Yatırma Güvenli Mi?
Binance Nedir? Nasıl Kullanılır? Para Yatırma Güvenli Mi? Binance nedir, Binance kullanılır, hesap açma, Binance para çekme, para yatırma işlemleri oluyor, binance üyelik  yapılır soruları, kripto para piyasasında yaşanmış olan gelişmelerden sonrasında oldukca sayıda yatırımcının aklında oluştu.

Nedir? Nasıl Kullanılır? Para Yatırma Güvenli Mi?

Binance nedir, Binance kullanılır, hesap açma, Binance para çekme, para yatırma işlemleri oluyor, binance üyelik  yapılır soruları, kripto para piyasasında yaşanmış olan gelişmelerden sonrasında oldukca sayıda yatırımcının aklında oluştu.

Bu sebeple son zamanlarda yaşanmış olan gelişmeler artık bitcoin dışındaki kripto paraların da oldukca mühim bir yatırım olabileceğini gösterdi. Iota, cardano, litecoin, ripple şeklinde coinlerde mühim yükselişler yaşandığına tanık olduk. Bu yüzden artık bitcoin yatırımının bir kısmı altcoinlere kayıyor.

Yatırımcılar daha çok kar getirebilecek altcoinlerde fırsat kolluyor. Oldukca sayıda altcoini bünyesinde barındıran Binance borsası da bu şekilde bir dönemde öne çıktı ve bilinirlik kazanmıştır. Peki tam olarak Binance nedir ve kullanılır?

Binance Nedir? Nasıl Kullanılır? Para Yatırma Güvenli Mi?
Binance Nedir? Nasıl Kullanılır? Para Yatırma Güvenli Mi?

Binance Nedir?

Binance, yüzlerce kripto parayı alıp satabileceğiniz, hızlıca işlem yapmanıza olanak tanıyacak kadar likit bir piyasa pozitif yanları sunan dünyanın büyük kripto para borsalarından biridir.

Bilhassa altcoinlerin artık tanınmaya başlanması ve yatırımcılar tarafınca altcoinlere olan talebin artmasıyla birlikte bu borsa dünyanın en büyük coin borsası olma yolunda ilerlemeye devam etmektedir. Bu sebeple Binance borsası üstünde bulunan altcoin çeşitliliği birçok borsa tarafınca sağlanamamaktadır. Ek olarak oldukca süratli hesap açma, para yatırma, para çekme işlemleri gerçekleştirme imkanı sunarak son dönemde rakiplerinden hızlıca ayrışmıştır.

Çin borsası olarak karşımıza çıkan bu borsa, Hong Kong merkezli bir borsadır. Bu yüzden Çin tarafınca bitcoinin yasaklanması şeklinde durumlardan etkilenmeden yolunuza devam edeceğinize güvenilir olabilirsiniz.

Binance, şu an itibariyle ortalama 3 milyar dolarlık işlem hacmi dünyanın en büyük 6. borsası olarak karşımıza çıkıyor. Türkiye’nin en büyük iki borsası BTC Türk ve Paribu ise ortalama 40 milyon dolarlık işlem hacmi ile 46. ve 51. sırada yer almaktalar.

Büyüklüğünü bu şekilde bir kıyasla da görebilirsiniz. Binance komsiyon oranlarının öteki borsalara gore oldukca düşük olması da binance yorum ve görüşlerinin pozitif yönde olmasında mühim bir etken.

Binance kullanılır? Ilk olarak hesap açma işlemlerini gerçekleştirmemiz gerekmektedir. Yazımda hesap açmadan tutun giriş işlemlerine ve para çekme mevzusuna kadar tüm kullanım işlemlerini anlattım.

Binance Hesap Açma İşlemleri Nasıl Yapılır?

Binance hesap açma işlemleri oldukça kolay ve hızlıdır. Oldukca kısa sürede hesap açarak yatırıma başlayabilirsiniz. Sayfamızda yer edinen inceleyerek adım adım hesap açma görsellerini takip edebilirsiniz.

Ilk olarak BURAYA TIKLAYARAK Binance üyelik açma sayfasına gidiyoruz. Aşağıdaki görselde gördüğünüz şeklinde sağ üst köşeden Register butonuna tıklayabilirsiniz.

Not: Binance hesap açma işlemleri artık devamlı açık olmuyor. Ne vakit yeni üyelik kaydının açılacağı da belli olmuyor. Bu yüzden alternatif borsalara kayıt olmak isterseniz güvenilir ve süratli işlem sunan ve ek olarak kredi kartı ile işlemlerinizi halledebileceğiniz iki borsaya aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Binance Para Yatırma İşlemleri Nasıl Yapılır?

Binance para yatırma işlemleri için elimizdeki parayı ilk olarak bitcoine çevirmek koşul. Bu sebeple Binance borsasına direkt TL ya da dolar aktarımı sağlayamıyoruz. Bunun için eğer elimizde bitcoin var ise bunu aktarabiliriz. Ya da en kolay haliyle mahalli bitcoin borsalarından birine gidip hesap açıyoruz. Detaylı data için Bitcoin Nasıl Alınır başlıklı yazımı da inceleyebilirsiniz.

Mesela Paribu üstünden iki dakika şeklinde kısa bir sürede hesap açıp arkasından size verilen IBAN numarasına aktarım gerçekleştirebilirsiniz. Paribu para yatırma işleminiz 500 TL’nin üstünde ise sizden kimlik onayı istenir. Hesap ayarlarına girerek kimliğinizin ön ve arka yüzünü çekerek fotoğrafını gönderip hesabınızı onaylatmanız gerekmektedir. 500 TL ve altındaki yatırımlar için bu istenmez. Kimlik onayı genel anlamda otuz dakika şeklinde bir sürede sonuçlanır.

Parayı Paribu’ya aktardık. Peşinden Market kısmına giderek hesabınızdaki para ile arzu ettiğiniz oranda Bitcoin alımı gerçekleştirebilirsiniz. Bu durumda site sizden %0.4 oranında bir komisyon kesecektir. Burada paranızı bitcoin’e çevirdikten sonrasında Binance borsasına aktarırken de 35 TL komisyon kesiliyor. Bu kesinti ise oransal değil. Doğrusu 100 liralık da gönderim yapsanız 100 bin liralık da gönderim yapsanız 35 TL aktarma tutarı kesilecektir.

Paribu’da paramızı bitcoin’e çevirdik. Sonrasında bunu Binance borsasına aktarmak için yine Binance hesabımıza giriş yapıyoruz. Binance giriş yaptıktan sonrasında aşağıdaki ekrandaki şeklinde Funds sekmesine tıklıyoruz.

Deposit Withdrawals’a tıklıyoruz ve karşımıza aşağıdaki ekran çıkıyor. Peşinden BTC Bitcoin seçeğini buluyoruz. Burada hesaba para yatırmak için deposit, para çekmek için withdrawal butonlarını kullanacağız. Paribu’dan buraya bitcoin yatıracağımız için Deposit butonuna tıklıyoruz.

Karşımıza aşağıdaki şeklinde bir ekran açılıyor. Kırmızı ile yazdığım bölümde bir cüzdan adresi olacak ve herhangi bir yerden bu adrese BTC gönderebileceksiniz. Bu cüzdan ID’yi kopyaladıktan sonrasında Paribuya dönerek Bitcoin Çekme butonuna tıklayıp bu adresi cüzdan kısmına giriyoruz. Miktar kısmında + tuşuna basarsanız tüm bakiyenizi girecektir. Peşinden kısa bir süre sonrasında Paribu’daki bitcoinleriniz Binance hesabınıza aktarılır. Sonrasında bu bitcoinlerle altcoinlere yatırımlar yapabilirsiniz.

Binance Komisyon Ücretleri Ne Kadar?

Binance borsası üstünden işlem yaptığınızda her bir işlem için komisyon ödersiniz. Alış ve satış iki ayrı işlem olarak değerlendirilir. Tüm borsalarda bu şekildedir. Binance komisyon oranı ise işlem yaptığınız miktarın %0.1’i kadardır. Doğrusu binance komisyon oranı binde 1’e karşılık gelir.

Mesela tanesi 5 dolardan 200 tane iota aldığınızı varsayalım. Bu süreçte toplam 1000 dolarlık bir işlem gerçekleştirmiş olmuş olursunuz ve binde 1 komisyon oranı ile 1 dolar komisyon ödersiniz. Binance komisyon oranları öteki borsalara gore oldukça düşüktür. Bu yüzden oldukca tercih edilmektedir.

Binance Güvenilir Mi?

Binance güvenilir mi diye baktığımızda Getirmiş olduğu iki adımlı doğrulama, kimlik doğrulama seçeneği şeklinde güvenlik önlemleri ile Binance güvenli bir borsadır diyebilirim.

Hatta ziyaretçilerine sık sık hatırlatmalarda da bulunarak ziyaretçilerden kaynaklı olabilecek güvenlik hatalarını da düzeltmeye iş koşturmacasındadır. Oldukca sayıda altcoini de barındıran Binance güvenilir görüldüğü için kısa sürede dünyanın en büyük borsalarından biri haline geldi.