Cuma, Ekim 7, 2022
Ana SayfaAlkol ÇeşitleriBrendi (Brandy) Nedir Nasıl İçilir?

Brendi (Brandy) Nedir Nasıl İçilir?

Brendi, şarabın ısıtılmış bir şarap türüdür. Hollandalı denizcilerin eskiden şarabı gemiler taşırken bozulmaması için kaynatarak taşımayı denemeleri ile ortaya çıkmıştır. Sıcak havalarda deniz yoluyla şaraplar taşınmadan önce kaynatılırken ortaya çıkan yoğun alkol kokusu ve değişik bir tat dolayısı ile yanık şarap olarak isimlendirmişlerdir bu şarap türünü. Aynı zamanda Fransızlar kötü tarlalarda yetişen üzümlerden yapılan şarapların tüketilmediğini görünce aynı yöntem ile bu şarapları kaynatıp daha lezzetli hale gelmesini sağlarken içerisine çeşitli baharatlar da ekleyerek Brendi adı verilen şaraplar üretmişlerdir. Bu sayede elde kalan ve beğenilmeyen şaraplar yeniden harmanlanarak satışa sunulmuştur.

Brendi şarabı öz olarak sek şarabın damıtılmasıyla yapılan bir şarap türüdür. Üzümün kalitesine ve yoğunluğuna göre meşe ağaçlarından yapılmış olan fıçılarda bekletilerek alkol dışındaki maddelerin buharlaşması sağlandıktan sonra tüketilmektedir. Cognac, Armagnac, Pisco çeşitleri üzümle yapılan iyi Brendi şaraplarıdır. Ayrıca Üzüm dışında, Erik ve çeşitli meyvelerden yapılan türleri bulunmakta ve sıklıkla tüketilmektedir.

Brendi Nasıl İçilir?

Yemeklerden sonra genellikle tüketilen Brendi şarabı birçok kişi tarafından yemekten önce tüketilmektedir. Soda karıştırıldığında yemeklerden sonra midenizi oldukça rahatlatmaktadır. Ayrıca Brendi sek içilmesinin dışında hazırlayacağınız kokteyller içerisine de eklenebilir. Kokteyllerinize değişik bir tat eklemek isterseniz Brendi içkisini mutlaka eklemenizi tavsiye ederiz.

Pahalı ve çok kaliteli Brendi türlerini içerisinde değil, sek olarak içmenizi tavsiye ederiz. Bunun nedeni ise gerçekten kaliteli Brendi içkilerinin tadı muhteşemdir ve kokteyl içerisine eklediğiniz bu tadı alamazsınız. Brendi şarabını aldıktan sonra sıcak şarap olarak tüketmenizi tavsiye etmeyiz. Çünkü bir kez kaynatılmış olan şarabın ikinci kez kaynatılması hem tadında hem de yoğunluğunda bozulmaya sebep olacaktır. Hafif ısınmış bardaklarda servis etmeniz daha doğu olacaktır.

Türkiye’ üretilmiş olan Brendiler, Kaynak ve Truva olarak bilinmektedir. İçmeden önce içerisine elma kabuğu ekleyerek kalsiyum çökelti oluşturma yöntemi ile yumuşatarak daha tatlı bir şekilde içebilirsiniz. Brendi şarap çeşitleri kalite bakımından ne kadar iyiyse o kadar daha fazla tat vermektedir. Ucuz Brendi şaraplarını içmenizi pek tavsiye etmeyiz.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments