Çarşamba, Ekim 21, 2020

Carbonated Mojito Spheres

12 nane yaprağı

– 170 g (6 oz) white rum

– 170 g (6 oz) limon suyu

– 128 g (4 ½ oz) su

6 çorba kaşığı beyaz şeker

Limon Kabuğu Rendesi

Süslemek için küçük nane yaprakları

– 4.7 g Calcium Lactate Gluconate (detaylı bilgi için Calcium Lactate Gluconate  adlı yazımıza bakabilirsiniz)

xcarbonated-mojito-spheres-720-b-1.jpgq93afc3.pagespeed.ic_.c1KaqKtKxG-1.jpg

Alginate Bath

1000 g (35 oz) filtrelenmiş veya düşük kalsiyum su

5 g sodium alginate

Aljinat

1- Aljinat banyosunu hazırlayarak başlayın. Sodyum alginat tamamen eriyene kadar daldırma blender kullanarak sudaki sodyum alginatı karıştırın. Bunu ilk defa yapıyorsanız, bunun beklenenden uzun sürebileceğini unutmayın.

2 – Buzdolabında 24 saat dinlendirelim, böylece karışıma giren hava kaybolur ve sodyum aljinat tamamen su ile rehidrate olur.

Mojito Mix

1- Nane yaprakları ve limon suyu kokteyli çalkalayıcıya yerleştirilir. Nane yağlarını boşaltmak için nane ve sodayı bir çam fıstığı ile ezin.

2- Add the sugar, rum and water and shake vigorously until all sugar has dissolved. If you don’t like it sweet, start with less sugar and add more to taste.

3- Mojito karışımını ince bir elekten geçirin.

3- Sonra 180 gr (6,4 oz) mojito’yu  Calcium Lactate Gluconate ile tamamen eriyene kadar karıştırın. Buzdolabında, kalan mojito, küreleri karbonatlaştırmaya bırakın.

4- Sonunda Xanthan ilave edin ve 1 dakika boyunca hidratlaşmasına izin verin. Daha sonra bir daldırma blender kullanarak karıştırın ve hava kabarcığı ortadan kaldırmak için buzdolabında 24 saat bırakın.

Mojito Küreler Yapma

1- Artık kürelendirme sürecini başlatmaya hazırsınız! Aljinat banyosunu ve mojito karışımını  Calcium Lactate ile buzdolabından çıkarın.

2- Mojito karışımını yarım küre 5 ml’lik ölçü kaşığı ile alın ve dikkatli bir şekilde aljinat banyosuna dökün. Mojito kürelerinin birbirine yapışacakları için dokunmamaları önemlidir.

3- Aljinat banyosunda küreleri yaklaşık 2 dakika “pişirme” bırakın.

4- Mojito kürelerini yivli bir kaşık kullanarak dikkatlice çıkarın.

5- Sonra onları hafifçe su ile durulayın ve dikkatlice sıkın. Daha küreler yaparken onları su veya mojito ile bir kapta yerleştirin.

7- Küreleri karbonatlamak için, ayrılmış mojiti ( Calcium Lactate içermeyen) bir ISI Whip kabına dökün ve mojito kürelerini dikkatlice içine yerleştirin.

8- ISI Kırbaçını bir CO2 kartuşu ile şarj edin (N2O değil veya gazlı olmayacaktır!).

9- Buzdolabında yaklaşık 2 saat saklayın.

10- Tüpü dik tutarak boşaltın ve tetiği sıkıştırarak basıncı boşaltın. Kutuyu tamamen boşaltmadan önce AÇMAYIN.

11- Üstü sökün ve küreleri çıkarın.

12- Hemen iştah açıcı kaşıklarla servis yapın, biraz kireç közü serpin ve küçük nane yapraklarıyla süsleyin

[zombify_post]


Önceki İçerikMixology
Sonraki İçerikJelatin

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Phijama Fest

Phijama Fest ilk olarak 1-7 mayıs 7 gün 7 gece sürecek  arası 'da Starlight Otelde gerçekleşecek olan .  Türkiye'nin En Sıcak ve En Büyük...

Mekanlarda içebileceğiniz klasik kokteyller

Kokteyl çeşitliliği günümüzde oldukça çok çeşitli ve sürekli yeni tatları denemeye kapalı olan klasik kokteyl severlerin vazgeçemediği ve  mekanlarda içebileceğiniz  klasik kokteyller Sex on The...

En iyi 12 yaban eriği cinleri

Bu ılık likörün bir kadeh (veya iki) ile soğuk kış havalarını savuşturun Bu kış soğuk algınlığından uzaklaşmanın vakti geldiğinde, muhtemelen bir kış yürüyüşüne çıkmanın...

Sevgililer Günü için Kokteyl Tarifleri

. Sevgilinle bu yıl  geçirebileceğiniz 14 şubatta  yeni bir şeyler denemekten daha iyi ne olabilir? Zengin renkler ve çikolata ve şampanya gibi ...

Recent Comments