Dünyanın En Pahalı Viskisi

0
6220

Dünyanın Pahalı Şişesi Sadece 1,1 Milyon Dolara Satıldı

80‘li yıllarda, Valerio Adami adında bir İtalyan sanatçı 1926'nın on iki şişesinin etiketini tasarladı ve imzalıyordu. Bugün, bu şişeler sadece güzel bir kuruştan daha ğerli: 1,1 milyon dolar, değeinde.

Bir basın bültenine göre şişe, Edinburgh, İskoçya'daki Bonhams tarafından açık artırmaya sunuldu ve dünya rekorunu en çok satılan için ayarladı . Rekor kıran başarıya rağmen, isimsiz alıcının bile telefonla kazanma teklifinde aranan özel koleksiyoncu ortaya çıkması rahatsız edici değildi.

1926 yılında damıtıldı ve 1986'da şişelenene kadar bir fıçıda muhafaza edildi, sadece 24 şişe üretildi ve hiç kimse hala kaç tane olduğundan emin değil. Onların çılgın değerinin sebebi içerideki viski değil, etiketlerin koleksiyoncu değeriydi: Adami 12 yıl boyunca görevlendirildi ve diğer düzine The Beatles  albümünü birlikte yaratan İngiliz sanatçı Peter Blake tarafından tasarlandı.  

Kayıt uzun sürmeyebilir. Sotheby's, Peter Blake      imzalı bir şişeyi açık artırmaya çıkardı.13 Ekim'de New York ve bu rekoru 1,2 milyon dolara çıkarması bekleniyor.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz