En çok Scotch alan 10 ülke

0
916

çok Scotch alan 10 ülke

Geçen yıl dünya çapında 1,38 milyar şişe Scotch viski ihraç edildiği tahmin ediliyor – bunlar hacim olarak ruh için en büyük 10 pazardı.

En çok Scotch alan 10 ülke

 

Scotch Whisky Association'a göre , bu hacmin %61,2'si harmanlanmış viskiden, %10,2'si tek malttan oluşuyordu. Buna karşılık, ğer açısından, karışımlar %56.7'yi ve tek maltlar %33.8'i oluşturmaktadır.

2020'de saniyede 36 şişeye karşılık, 2021'de her saniye 44 şişe Scotch viski ihraç edildi. Talepteki bu canlanma, ticaret kanallarının yeniden açılmasına ve bunun nasıl gerçekleştiğine bağlanabilir.

Not: Aşağıdaki veriler, tahmini 70 santilitrelik şişe sayısıyla ölçülür.

1) Fransa – 176 milyon

İkinci en değerli İskoç pazarı (geçen yıl 386,6 milyon sterlin), Fransızlar ruha düşkünlükleriyle tanınırlar – geçen yıl ithal edilen 176 milyon şişe, yetişkin başına yaklaşık iki buçuk litre amber nektarını temsil ediyor. Tüketiciler yerli damıtılmış içecekleri tercih ettikçe bu uzun süredir devam eden aşk ilişkisinin soğumaya başladığına dair öneriler var , ancak bu endişeye rağmen, 2021 hacmi aslında 2019'un %1 üzerindeydi.

2) Hindistan – 136m

Pandemi öncesi seviyenin %4 üzerinde ve 2020 hacminin şaşırtıcı bir şekilde %44 üzerinde olan Hindistan, Scotch için hala yalnızca sekizinci en değerli pazar. Bu tutarsızlık muhtemelen United Spirits ('nun Kızılderili kolu) birkaç Hintli yetkili arasında tartışmalı bir konu olan her şişe üzerindeki %150'lik temel gümrük vergisinin sonucudur .

3) Amerika Birleşik Devletleri – 126m

Atlantik boyunca alkollü içki ticareti, Avrupa ve ABD arasındaki ( şimdi çözülmüş ) tarife anlaşmazlığı tarafından ciddi şekilde kesintiye uğradı. ABD'ye ihraç edilen 2021 Scotch hacmi 2019 seviyesinin sadece %1 altında olmasına rağmen, bu ihracatın değeri bu iki yılda %26 azalarak 789,8 milyon sterline geriledi. Ancak bu dramatik düşüşe rağmen ABD, Scotch için en değerli pazar olarak en üst sırada yer aldı.

4) Brezilya – 82m

Brezilya ruhu tüketiminde cachaça'dan daha fazlası var – Ä°skoç viskisi Latin Amerika ülkesinde bir patlama yaşıyor. Gerçekten de, 2021'de ihraç edilen hacim, bu listedeki herhangi bir ülke için en büyük artış olan 2019'dan %91 daha yüksekti. Whiskey Invest Direct'e göre , Brezilya'daki Scotch pazarının %95'i şişelenmiş karışımlardan oluşuyor ve içecek özellikle ülkenin kuzey doğusunda popülerken, merkezde ve güneyde daha az tüketilen bir statü sembolü. .

5) Japonya – 56m

Japonya kendi yüksek kaliteli viskisini üretse de, tarihsel olarak Ä°skoç malları için güçlü bir pazar olmuştur – ancak talebin bir kısmı, bazı damıtıcılar arasında Ä°skoç viskisi satın alma ve bir Japon ürünüyle harmanlama konusundaki şüpheli uygulamalardan kaynaklanmaktadır. Ancak Nisan 2021'de çıkarılan yeni yasalar , bu şekilde yapılan içeceklerin ‘Japon viskisi' olarak etiketlenemeyeceği anlamına geliyordu.

6) İspanya – 48m

Geçen yıl İspanya'ya ihraç edilen Scotch hacmi, 2019'dakinin %15 altındaydı ve bu, tüketicilerin ticaret kanallarının yeniden açılmasına uyum sağlamakta yavaş olduklarını gösteriyordu. İçki tüketiminin azalmasına yol açan bu kilitlenme olgusu, İspanyol şarap tüketimine ilişkin tahminlerde de görülüyordu .

7) Meksika – 48m

Meksika'daki İskoç satışları son yıllarda dalgalandı, pandeminin ticari satışlarda yarattığı göçük dikkat çekiciydi, ancak genel olarak ruh, sonrasında güçlü bir performans sergiledi. 2020'nin sonlarında, Meksika-Birleşik Krallık Alkollü İçecekler Anlaşması , Scotch'a en büyük pazarlarından birinde daha fazla koruma sağladı.

8) Almanya – 46m

Viski tartışmasız en iyi su sıçramasıyla tüketilse de, Scotch viskinin pazarlama değeri, endüstrinin sulandırmak istemediği bir şeydir: bu yılın başlarında , ürün adlarından birinde ‘Glen' terimini kullanan bir Alman içki fabrikasına hükmedilmesi tasdik edildi .

9) Polonya – 45m

Ülkenin alkollü içki pazarının yaklaşık %7'si Scotch'tan oluşuyor ve bu, votkanın sahip olduğu %70'lik payla karşılaştırıldığında sönük kalsa da, viskideki %37'lik artışla Polonya'da hala viskinin yükselişte olduğunun bir işareti. 2019 ve 2021 yılları arasında ihraç edilen hacim bunu doğrulamaktadır.

10) Rusya – 42m

Rusya'ya viski ihracatı son yıllarda yükselişteydi ve 2021 satış hacmi pandemi öncesi seviyenin %61 üzerindeydi. Bununla birlikte, son zamanlarda Ukrayna'nın işgali ve müteakip ticari yaptırımlar  , bu yukarı yönlü yörüngenin baş döndürücü olduğu anlamına gelebilir.

En çok Scotch alan 10 ülke