Cuma, Ekim 7, 2022
Ana SayfaAlkol ÇeşitleriGin Nedir Nasıl İçilir?

Gin Nedir Nasıl İçilir?

İlk olarak 11. yüzyıl’da üretilmiş olan Cin içkisi, 1600’lü yıllarda Hollanda’da Dr. Franciscus la Boe tarafından üretilir ve Cin adını ana aromasından almıştır. Felemenkçe dilinde “Genever (ardıç)” türetilen Cin, ardıç meyvesi, anason, kişniş, melekotu ve kökü, meyankökü, tarçın, rezene, turunç kabukları gibi birçok botanik bitkinin birlikte damıtılmasından ortaya çıkmaktadır. Renksiz, pürüzsüz ve oldukça yoğun aromalı bir içki türüdür.

Tarihçe:

Üretildiği ilk dönemlerde tıp alanında Cin, ardıç meyvesinin damıtılmasıyla ortaya çıkan sıvının veba hastalığı tedavisinde kullanılırken ortaya çıkmıştır. 11. Yüzyıl’da rahipler tarafından Veba başta olmak üzere birçok hastalığın tedavisinde kullanılan bu içki, hastaları yatıştırıp sakinleştirmeye yaramıştır.

Cin Nasıl İçilir?

Cin içkisi sek olarak tüketildiğinde tadının ağır ve acı olduğu için oldukça zor bir içime sahiptir. Fakat çeşitli karışımlarda ve kokteyllerde oldukça güzel bir içime sahiptir. Genellikle hazırlayan barmenlerin vazgeçilmez içkisi olan Cin, yoğun aroması sayesinde çilek, ananas, vişne suyu gibi birçok tatlı meyve suyu ve buz karıştırılarak içildiğinde oldukça güzel bir hale gelmektedir. Gazlı içecekler ile hazırlanan kokteyller içerisine katılan Cin, aynı zamanda baharatlar zenginleştirilerek çok daha güzel bir tada sahip olmaktadır.

Sık olarak Tonik tüketilen Cin, kalıplaşmıştır neredeyse ve herkes Cin-Tonik olarak adlandırılan yeni bir içecek olarak bakmaktadır. Tombul ve kısa cam bardaklarda içebileceğiniz Cin, buz küplerini bardağa koyduktan sonra buzun üstüne eklenerek doldurulması tavsiye edilir. Cin tonik karışımı için 30 gram cin ekledikten sonra 3 katı oranında Tonik ekleyin ve daha sonra hiç karıştırmadan 3 küp buzu bardağa bırakın. İçerisine bir dilim limonu attıktan sonra limonun aromasının karışmasını bekleyin.

Cin’in içilme yöntemlerinden bir tanesi Cin Fizz yöntemi içilmesidir. Shaker’in yarısına kadar Cin ekleyin ve daha sonra buz ekleyin. Ardından 30 gram kadar limon suyunu ekleyin ve üzerine 1 çay kaşığı kadar pudra şekeri serpiştirin. İsterseniz bu işlemleri yaparken Cin’i sona bırakın. Yani pudra şekerinin üstüne 30 gram Cin ekleyin. Bu sayede pudra şekerinin yoğun tadı kaybolmuş olacaktır.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments