Pazar, Eylül 25, 2022
Ana SayfaAlkol ÇeşitleriMACALLAN SCOTCH WHİSKEY HAKKINDA BİLMENİZ GEREKEN 12 ŞEY

MACALLAN SCOTCH WHİSKEY HAKKINDA BİLMENİZ GEREKEN 12 ŞEY

Scotch… kafa karıştırıcı. Eğer yeni iseniz, Scotch viski almaya çalışmak, o büyük, korkunç aile birleşimi hakkında konuşmak için hangi göreli akrabası konuşmaya çalışıyorum gibi.

Macallan, neyse ki, bir Scotch hemen sevmek kolaydır. Bir turba canavarı değil, karamelli bir renklendirme (damıtma tesisatı muhtemelen perili olsa da) Macallan, hem büyük giriş seviyesi Scotch ( 10 ve 12 gibi) hem de ciddi koleksiyoncular için çok tercih edilen şişeler üretiyor. (Fiyatlar 50 dolardan yüz binlerce kişiye değişir).

Kabuğunu ne kadar kabartmak zorunda olursanız olun ya da ne kadar imbibe etmeyi planlıyorsanız yapın, burada Scotch Whiskey hakkında bilmeniz gereken 10 şey var.

 

 

 

 

 

MACALLAN BİR OKUL ÖĞRETMENİNİN SENİ SALIVERMEYİ İSTEDİĞİ İÇİN VAR.

Eğer tüm öğretmenler böyle olsaydı. Hem Arpa çiftçisi hem de okul öğretmenlerinden Alexander Reid, 1824’te İskoç Özerkliği Yasası’nın damıtılmasını yasallaştırmasından bir yıl sonra Macallan Damıtımevi’ni kurdu. Reid erken başladı ve küçük – şimdiye kadar üretilen ilk viski Macallan bir odunluk ve sadece iki pot hala çıktı. 2019 yılına kadar şirket, 100 milyon pound üretim tesisi kurmayı planladığını açıkladı .

MACALLAN BİR OG TEK MALTTIR.

Bu karışık kolaydır , ama dönem “tek malt” (orada olsa bir viski bir varil yapıldığı anlamına gelmez ise “tek varil” viski). Sadece malt viskinin bir damıtıkta yapıldığı anlamına geliyor. Macallan, şirketin 1970’lerde yayın yapmaya başladığı tek malt’ın pazarlanabilirlik / lezzet / genel cinsellik ilkini tanıyan ilk damıtlarından biriydi. Bu onlar için çalışıyor gibi görünüyordu: Glenfiddich ve Glenlivet ile birlikte, Macallan tüm dünyanın tek malt viski pazarının üçte birini oluşturur .

MACALLAN BİR SPEYSİDE VİSKİ. HANGİ… NE DEMEKTİR?

Speyside temelleri oldukça basit ve sizin damak göre viski satın almak için kullanabilirsiniz ve içecekler arkadaşlarınızı korkutmak. Speyside, Highlands bölgesinin inanılmaz derecede üretken bir alt bölümüdür, kabaca iki türe ayrılmıştır: daha hafif, heathery, çimenli viskiler (Macallan gibi), daha zengin, daha verimli, daha tatlı viskiler. Meyveli kekleri düşünün, ama aslında bunu seviyorsunuz ve aile tatillerine katlanmak için yeterince sarhoş oluyorsunuz.

‘MACALLAN’ ADI MUHTEMELEN GAELİC’DİR.

Muhtemelen iki Gaelic kelimesinin bir kombinasyonu: “Magh”, verimli toprak ya da toprak anlamına gelir ve “Ellan”, 8. yüzyılda İskoçya’ya Hıristiyanlığı getiren İrlandalı keşiş St. Fillan’a atıfta bulunur. Tekrar, arkadaşlarınızı içki içerken korkutmak için bu bilgileri kullanın.

MACALLAN ONUN CASKS HAKKINDA ÇILGIN.

Macallan kendi Master of Wood’a sahip tek Scotch damıtma tesisidir. Evet, bir saniyeliğine kıkırdayarak, ama bu arkanın ardında Macallan’ın başarısının arkasındaki önemli kişilerden biri kolayca. Ahşap Ustası Stuart Macpherson, Macallan’ın ABD’de ve çoğunlukla İspanya’daki meşe ağaçlarından elde edilen 200.000 odun meşe fıçılarını özenle kullanır. Onları kurumuş bir İspanyol işbirliği ile şekillendirdi ve son ürüne zenginlik katan Oloroso şeri ile terbiye etti. Süreç, çoğu meşe fıçı üretiminden yaklaşık 10 kat daha pahalıdır. İşte bu yüzden…  bunun gibi şişeler var.

GÜZEL MACALLAN EMLAK KESİNLİKLE PERİLİ.

Birleşik Krallık’taki binaların çoğunun muhtemelen perili olduğu bilimsel olarak doğrulandı, ama Macallan’ın amiral gemisi Paskalya Elchies mülkü kesinlikle perili olabilir. Roderick Kemp, Macallan’ı 1892’de devraldı. Temel İspanyol şeri fıçılarını tanıtmanın ötesinde, sözde biraz zor bir patron olan Kemp’ın, bu güne kadar araziyi terk etmek için söylentilere kapıldığı söyleniyor. Patron kabusları gelsin.

BAZI VİSKİ BOYALI. MACALLAN’IN TAMAMI DOĞAL.

Kahverengi-şekerli parlak viski hakkında hipnotik bir şey var. Yapay bir şey de var. Çoğumuz bunu bilmiyoruz ve çoğumuz – bilinçli ya da değil – bir yapaylığınderinliğini yapay olarak renklendirilmiş bir renkle yargılamaya eğilimliyiz . Macallan, karamelli renklendirmeyi kullanmayan birkaç viski üreticisinden biridir. Bu nedenle, açık bir renge rağmen, aşırı miktarda çiğnenebilir meyve aromasını toplar gibi görünüyor. (Eğer merak ediyorsanız, bazı şarap üreticileri kırmızı şarapları Mega Purple diye bir şeyle yapıyorlar . Sadece FYI.)

DÜZ SCOTCH İSTEMİYORSANIZ, MACALLAN LEZZETLİ BİR YAPAR.

Ciddi, hatta bir tek gözlük takarken, tek başına Scotch içmek zorunda değilsiniz. Eğer oldukça viski düz-up lezzet gibi yaparsanız, bir deneyebilirsiniz bu da dahil NYC Wayland Pete Canny tarafından yarattı. Isınma aromaları (portakal, tarçın, karanfil) yapmak ve doldurmak kolaydır.

MACALLAN İÇİN, AZ, BOYUT ÖNEMLİDİR.

Yol değil, düşünürdün. Macallan viski, işinde küçük bakır kaplar arasında kendi kendini tanımlayan “merakla küçük küçükler” ile ünlüdür. Küçük kavramların kullanılmasının temel kavramı – ve bariz başarı – alkol ve bakır arasındaki yüzey alanı temasıyla, ısının artmasıyla ve damıtıkta daha fazla derinlik ve zenginlik yaratmasıyla ilgilidir. Küçükten küçüke kadar Macallan, son ürünü oluşturmak için damıtıcının küçük bir “kesimini” (veya bölümünü) – buharlaştıkları alkolün yüzde 16’sını kullanır. (Daha da küçültmek isterseniz, hala online olan Macallan dekantörlerin bakır kaplarını bulabilirsiniz , bunlar sadece… sevimli.)

BİR KERESİNDE BİR ŞİŞE MACALLAN KOLEJE GİTMEK KADAR PAHALIYA MAL OLUYOR … GİBİ, ÜÇ KEZ.

Özel olarak hazırlanmış bir kristal Lalique şişesindeki 1946 Macallan şişesi , Nisan 2017’de 460.000 $ ‘a satılan açık artırmada satılıyor ve bu da şimdiye kadar satılan pahalı viskilerden birini ve / veya en iyi / en kötü sarhoş kararını yapıyor. İyi haber: Bütün bu paralar yaklaşık 30.000 kişi için güvenli içme suyu sağlamaya adanmış bir yardım şirketine gitti.

BU SAİD, MACALLAN İÇİN NE ÖDEYİN?

İsviçre’de bir otelde, yazar Zhang Wei kez bir çekim için 10.000 $ ödenmiş  bir –  atış sözde Macallan bir 1878 şişe ne anılmadı. Oxford’da karbon çıkması daha sonra tüm şişenin 1970’lerden kalma bir malt / tahıl karışımlı viski içerdiğini ve kesinlikle çok daha az değer verdiğini doğruladı.

PEATY SCOTCH’I SEVMİYORSAN, MACALLAN’I DENE.

Bazı İskoçyalı içkiler , Band-Aid’in notlarını arayan bir turba Lagavulin olan bir Glencairn ile gösterişli bir deri koltukta oturarak hoşlanırlar . Eğer o kişi değilseniz, Macallan’ı dene. Kalıplaşmış (ama yine de lezzetli) bastırmadan farklı olarak Macallan, daha önce bahsedilen meyve notaları, şekerleme, beceriksiz bir çirkinlik (iğrenç yazıyı hissettiren) ile narin fakat karmaşık bir hal alır. Macallan 10 Yılı, her lise filmindeki utangaç kıza benzer, ama yine de karmaşık olan, daha başlangıçlı Scotch’lardan biri.

 

 

 

 

 

 

 

 

 


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments