Salı, Ekim 27, 2020
Ana Sayfa Alkol Çeşitleri Martini Nedir Nasıl Yapılır?

Martini Nedir Nasıl Yapılır?

1800 yıllarının başında ortaya çıkan Martini içeceği yaz aylarının muhteşem içkisidir. İtalyanlar tarafından keşfedilen bu içki yaz aylarında verdiği serinletici ve dinlendirici etkisi nedeniyle kısa zamanda popüler hale gelmiş ve özellikle sahil bölgeleri bulunan ülkelerde yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır.

 

Alkol ile birleştirilen bitkiler, baharatlar ile karıştırılan Martini birçok içki uzmanına göre bir tür şarap olarak adlandırılmaktadır. Meyvelerin aromasına göre birçok çeşidi bulunan Martini içkisi dünya da ilk olarak İtalya’nın Torino şehrinde üretilmiştir. İlk üretiminde kullanılan malzemeler, Beyaz şarap, şeker, alkol, su, karamel, baharat ve güzel kokuya sahip bitkilerdir. Alkol oranlarına göre çeşitlendirilen Martini genel olarak %15 ve %20 arasında alkol oranı barındırmaktadır.

 

 

Yapımı oldukça kolay olan Martini, birçok kişi tarafından evde hızlı bir şekilde hazırlanarak içilebilen bir tür olması bakımından arkadaşlarınız ile birlikte evinizde otururken hazırladıktan sonra hep beraber sohbet ederken yazın sıcağını Martini ile atabilirsiniz.

 

Öncelikle bir karıştırma kabını iyice temizledikten sonra 5-6 damla Vermut damlatın. Damlattığınız Vermut’u kabın her tarafında yayılmasını sağladıktan sonra, Cin içkisini kaba boşaltın. 5 CL yeterli olacaktır. Bu işlemin ardından kabınıza tuz ekleyin ve karıştırmaya başlayın. Karıştırma işleminden sonra kendi damak tadınıza göre içerisinde meyveler, bitkiler ekleyebilirsiniz. Ayrıca daha lezzetli bir Martini deneyimi yaşamak istiyorsanız 1 adet çekirdeksiz yeşil zeytini içine atarak yudum yapabilirsiniz.

 

 

Onlarca Martini çeşidi bulunmaktadır fakat en çok tüketilen 5 Martini çeşidi şunlardır;

 

1- , şeffaf renkli %17 alkol oranı bulunmaktadır ve içimi oldukça hafiftir.

2- , kırmızı renkli, baharat ve bitki esansı yönünden zengin bir çeşittir.

3, az vermutlu martini kokteylidir.

4- , meyve şarabı tadında vermut içerir.

5- , beyaz şarap ve aromatik tatlar içerir. Akdeniz meyvelerinden oluşan karışım ile oldukça lezzetli bir içime sahiptir.

 

 

Martini içerken özellikle dikkat etmeniz gereken en önemli nokta uygun bir bardak olmasıdır. Martini içkisi özel geniş ve derin olmayan bardaklardan içilmelidir. Martiniyi bardağa doldurduktan sonra çekirdeksiz bir ya da iki adet zeytini kürdana batırdıktan sonra bardağınıza yerleştirin. Dilerseniz bardağınıza Vodka veya Cin ilave edebilir dilerseniz de hazırlamış olduğunuz şekilde tüketebilirsiniz.

 


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Phijama Fest

Phijama Fest ilk olarak 1-7 mayıs 7 gün 7 gece sürecek  arası Antalya'da Starlight Otelde gerçekleşecek olan festival.  Türkiye'nin En Sıcak ve En Büyük...

Mekanlarda içebileceğiniz klasik kokteyller

Kokteyl çeşitliliği günümüzde oldukça çok çeşitli ve sürekli yeni tatları denemeye kapalı olan klasik kokteyl severlerin vazgeçemediği ve  mekanlarda içebileceğiniz  klasik kokteyller Sex on The...

En iyi 12 yaban eriği cinleri

Bu ılık likörün bir kadeh (veya iki) ile soğuk kış havalarını savuşturun Bu kış soğuk algınlığından uzaklaşmanın vakti geldiğinde, muhtemelen bir kış yürüyüşüne çıkmanın...

Sevgililer Günü için Kokteyl Tarifleri

. Sevgilinle bu yıl  geçirebileceğiniz 14 şubatta  yeni bir şeyler denemekten daha iyi ne olabilir? Zengin renkler ve çikolata ve şampanya gibi ...

Recent Comments