Pazar, Eylül 25, 2022
Ana SayfaAlkol ÇeşitleriMartini Nedir Nasıl Yapılır?

Martini Nedir Nasıl Yapılır?

1800 yıllarının başında ortaya çıkan Martini içeceği yaz aylarının muhteşem içkisidir. İtalyanlar tarafından keşfedilen bu içki yaz aylarında verdiği serinletici ve dinlendirici etkisi nedeniyle kısa zamanda popüler hale gelmiş ve özellikle sahil bölgeleri bulunan ülkelerde yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır.

 

Alkol birleştirilen bitkiler, baharatlar ile karıştırılan Martini birçok içki uzmanına göre bir tür şarap olarak adlandırılmaktadır. Meyvelerin aromasına göre birçok çeşidi bulunan Martini içkisi dünya da ilk olarak İtalya’nın Torino şehrinde üretilmiştir. İlk üretiminde malzemeler, Beyaz şarap, şeker, alkol, su, karamel, baharat ve güzel kokuya sahip bitkilerdir. Alkol oranlarına göre çeşitlendirilen Martini genel olarak %15 ve %20 arasında alkol oranı barındırmaktadır.

 

Martini Nasıl Yapılır?

 

Yapımı oldukça kolay olan Martini, birçok kişi tarafından evde hızlı bir şekilde hazırlanarak içilebilen bir tür olması bakımından arkadaşlarınız birlikte evinizde otururken hazırladıktan sonra hep beraber sohbet ederken yazın sıcağını Martini ile atabilirsiniz.

 

Öncelikle bir karıştırma kabını iyice temizledikten sonra 5-6 damla Vermut damlatın. Damlattığınız Vermut’u kabın her tarafında yayılmasını sağladıktan sonra, içkisini kaba boşaltın. 5 CL yeterli olacaktır. Bu işlemin ardından kabınıza tuz ekleyin ve karıştırmaya başlayın. Karıştırma işleminden sonra kendi damak tadınıza göre içerisinde meyveler, bitkiler ekleyebilirsiniz. Ayrıca daha lezzetli bir Martini deneyimi yaşamak istiyorsanız 1 adet çekirdeksiz yeşil zeytini içine atarak yudum yapabilirsiniz.

 

Martini Nelerdir?

 

Onlarca Martini çeşidi bulunmaktadır fakat en çok tüketilen 5 Martini çeşidi şunlardır;

 

1- Martini Bianco, şeffaf renkli %17 alkol oranı bulunmaktadır ve içimi oldukça hafiftir.

2- Martini Rosso, kırmızı renkli, baharat ve bitki esansı yönünden zengin bir çeşittir.

3- Martini Extra Dry, az vermutlu martini kokteylidir.

4- Martini d’Oro, meyve şarabı tadında vermut içerir.

5- Martini Fiero, beyaz şarap ve aromatik tatlar içerir. Akdeniz meyvelerinden oluşan karışım oldukça lezzetli bir içime sahiptir.

 

Martini Nasıl İçilir?

 

Martini içerken özellikle dikkat etmeniz gereken en önemli nokta uygun bir bardak olmasıdır. Martini içkisi özel geniş ve derin olmayan bardaklardan içilmelidir. Martiniyi bardağa doldurduktan sonra çekirdeksiz bir ya da iki adet zeytini kürdana batırdıktan sonra bardağınıza yerleştirin. Dilerseniz bardağınıza Vodka veya ilave edebilir dilerseniz de hazırlamış olduğunuz şekilde tüketebilirsiniz.

 


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments