Mixology

0
Mixology

485715081-56a170c83df78cf7726aaaef.jpg

“Mixology” ve “mixologist” terimleri, barca ait sözcük dağarcığının düzenli bir parçası olmuştur. Kokteyllerin ve onu uygulayan kişilerin karıştırma tarzını tanımlamak için giderek daha fazla kullanılmaktadır.

Ancak, tam olarak nedir? Bu iyi bir soru.

nedir?

Mixoloji, içki karıştırmak veya barmenlik yapmak için başka bir terimdir ve mixologist, bir barmen veya bar şefinin başka bir terimidir.

Karışıklık genellikle içki karıştırma sanatının ve zanaatının kapsamlı ve rafine edilmiş bir çalışması olarak kabul edilir .

Bunu içki kimyası çalışması ve bunu deneyen profesyonel olarak mikloolog olarak düşünün.

Merriam-Webster’in sözlüğü 1948’e kadar olan miksolojiyi tarihlendiriyor ve onu ” karışık içecek becerisi” olarak tanımlıyor .

Mixology’nin tanımı ve kullanımı, barmenlik yapan topluluktaki tartışmalarının konusu, genellikle bıraktığı izlenim nedeniyle: bir mixologist bir barmenden daha iyi ve daha becerikli. Bu mutlaka öyle değil. Hiçbiri diğerinden “daha iyi” değildir; Her biri aynı ve farklı beceri seti gerektirir. İki başlık değiştirilebilir.

Mixolog veya Barmen?

Bir miksolojist, barmen için sadece fantezi, bilimsel bir ses midir? Teknik olarak, evet, ancak iki meslek unvanı arasında genel olarak kabul gören bir fark vardır ve ikisi birbirinin yerine kullanılabilir. Hâlâ kafası karıştı mı?

Miksologlar miksoloji uygularlar ve barmenler çubuk eğilimindedir.

Mixologist

Sektörde, bir mixologisti aşağıdaki gibi biri olarak düşünmeye eğilimliyiz:

  • Çalışmalar ve yardım, barmenlik alanını değiştiriyor
  • Yenilikçi kokteyller yaratır , genellikle benzersiz, housemade veya tarihsel (ve nadir) içerik maddeler kullanır ve bunları içeceklerde olağan dışı lezzetler yaratmak için birleştirir
  • Klasik kokteyllerin incelenmesi ve yeniden tasarlanması
  • Eski barmenlerin tekniklerini ve içeceklerini inceler ve inceler
  • Bir çeşit tarihçisi ve devrimci biri haline getirildi mi

Karışık uzmanlar, literatüründe ve endüstri çapında danışmanlık işlerinde kendileri için bir isim yapmakla da bilinirler . Çubuğun arkasında bazıları düzenli olarak çalışır, bazıları da yoktur.

Barmen

Buna karşın, “barmen” başlığı, olanları kimseden bilmeden önce 20 karışık içki ve 50 çekilen çırpma imkânı tanıyan kadın ve erkek imajları yaratıyor. Bunlar, kalabalık bir barı mutlu, canlı ve eğimli tutarken hepsini yapabilecek yetenekli, çok görevli bir grup.

Bir barmenin, çok önemli olan çeşitli becerilere sahip olması ve bazılarının mixologist tarafından düzenli olarak geliştirilemeyecek veya kullanamayacakları bir kısmı olması gerekir.

Genel olarak, bir barmenin aşağıdakileri yapması gerekir:

  • Birçok ortak ve popüler bil
  • Bir kerede birçok kişiye hizmet edin
  • Nakit tutun ve çubuk stok yönetin
  • Kalabalık kontrolü sağlayın
  • Nihai ‘insan insanı’ ol ve çabucak düşün

Tartışma Devam Ediyor (veya Değil)

Tabii ki, bu tanımların her ikisi sadece kalıplaşmış kalıplardır. Her iki kategoriye giren pek çok iyi karıştırma uzmanı vardır ve birçoğunda uzmanlaşan birçoğu daha vardır.

Her birinin kendine has özellikleri vardır ve tartışmalar profesyonel barmenlik topluluğunda devam eder. Aslında, sopanın arkasındaki pek çok profesyonel, “miksoloji” nın tamamen kullanımına karşıdır ve bunların çoğu, diğerlerinin miksologları düşünecek olanlarıdır.

‘Barmen – Karıştırıcı’ tartışmalarını diğer mesleki başlıklara benzeyebilirsin: “Sekreter” misin yoksa “idari bir meslek mensubu” musun? “Çöp adamı” mı yoksa “sanitasyon mühendisi” mi?

[zombify_post]


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz