Cumartesi, Eylül 18, 2021
Ana SayfaDiğerProsecco Nedir? Prosecco Nasıl Üretilir?

Prosecco Nedir? Prosecco Nasıl Üretilir?


Prosecco (İtalyanca: prosekko) İtalyan köklü bir beyaz şaraptır.  DOC, perlage durumuna bağlı olarak spumante (“köpüklü şarap”), frizzante (“yarı-köpüklü şarap”) veya tranquillo (“still şarap”) olabilir. Eskiden Prosecco olarak da bilinen Glera üzümlerinden yapılır, ancak diğer üzüm çeşitleri şarabın yapımına dahil edilebilir. Verdiso, Bianchetta Trevigiana, Perera, Glera lunga, Chardonnay, Pinot Bianco, Pinot Grigio ve Pinot Nero gibi  çeşit üzümler geleneksel olarak Glera ile en fazla% 15 oranında ’nun yapımında kullanılır.

 adını, Trieste yakınlarındaki üzümün yetiştiği İtalyan Prosecco köyünden alınmıştır.

 DOC, Veneto ve Friuli Venezia Giulia bölgelerini kapsayan dokuz ilde üretilmektedir. Prosecco Superiore DOCG iki çeşittir:

  •  Conegliano Valdobbiadene Superiore DOCG, sadece Treviso eyaletinde Veneto’da, Conegliano ve Valdobbiadene kasabalarının (Treviso’nun kuzeyinde) arasındaki tepelerde üretilir
  • Daha küçük Asolo  Superiore DOCG’ solo kasabası yakınlarında üretilir.

Prosecco, Bellini kokteylinin ana bileşenidir ve şampanyanın yerine için daha ucuz bir yedek olabilir. Ayrıca, kuzey İtalya’da popüler bir kokteyl olan Spritz’in önemli bir bileşenidir.

Nasıl Üretilir?

Başlıca ticari rakibi olan şampanyanın aksine, Prosecco genellikle ikincil fermentasyonun paslanmaz çelik tanklarda yapıldığı Charmat-Martinotti metodu kullanılarak üretilir. Bu metot  üretimini şampanyaya göre daha hızlı kılar. Ayrıca bu üretim şekli şarabı şampanyaya kıyasla daha ucuz hale getirir. DOCG Prosecco Valdobbiadene’nin resmi standart kuralları, ikincil fermantasyonda “Metodo Classico”‘nun (basit fermantasyon metodu) kullanımına da izin verir ki bu da kolay bir fermantasyon şeklidir.

Yılda yaklaşık 150 milyon şişe İtalyan Prosecco üretilmektedir. 2008 itibariyle, Prosecco’nun yüzde 60’ı Conegliano ve Valdobbiadene bölgesinde üretilmektedir. 2007’deki üretim miktarı 370 milyon Avro’du. 2000’li yıllardan itibaren, Glera (Prosecco) üzümleri yetiştirilmektedir ve üzümden gelen şarap, Brezilya, Romanya, Arjantin ve Avustralya da dahil olmak üzere diğer ülkelerde üretilmektedir.

Conegliano ve Valdobbiadene bölgesinde 150’den fazla üretici bulunmaktadır ve birlikte Prosecco’nun Korunmasına İlişkin Konsorsiyumu, Conegliano ve Valdobbiadene’ni oluşturmaktadırlar.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments