Kokteyl Dnyas Kokteyl Tarifleri ve Bar Rehberi
Tatlandırılmış Şaraplar

Alkol Çeşitleri Diğer

Tatlandırılmış Şaraplar

Vermut, tatlandırılmış şarap ürünüdür, 18.yy’da çeşitli Akdeniz nebat ve otlarının eklenmesiyle muhtemelen Turin’de üretilmeye başlamış tatlı bir şarap çeşididir. Şeker içinde ne olduğu daha azca olan benzer bir ürün güney Fransa’da üretilmiştir. Tatlı vermut İtalya’ya, kuru vermut Frans

a’ya özgü olarak değerlendirilse de iki ülke her iki çeşidi de üretmektedir. Çeşitli üreticiler acı portakal kabuğu, tarçın, karanfil, kişniş, mercanköşk, küçük Hindistan cevizi, safran ve pelin şeklinde çeşitli nebat ve baharatları tatlandırıcı olarak kullanarak kendi formüllerini oluşturmuşlardır.

Yiyeceklerden ilkin içilen aperatif şaraplar sert şaraplara kinin ve diğeri tatlandırıcılar eklendikten sonrasında elde edilir. Fransa’da Byrrh, Dubonnet, Lillet, ve Saint Raphaël; İtalya’da Campari ve Punt e Mes markaları adı altında pazarlanmaktadır.

Bazı şaraplar; çoğunlukla tüketiciler tarafınca karıştırılarak yada satıcılar tarafınca şişelenerek üretim sonrası tatlandırıcı maddeler eklendikten sonrasında elde edilmektedir.

Alman kökenli May şarabı, Ren şarabı ve diğeri hafifçe beyaz şarapların karışımı ve ince otu eklendikten sonrasında tatlandırılan soğutulup çilek ve diğeri meyvelerle servis edilen bir punç türüdür.

İspanyolca konuşan ülkelerde içilen popüler bir punç olan Sangria, beyaz ve kırmızı şaraba şeker ve su yada soda eklenip turunçgiller ile tatlandırılarak elde edilir ve soğuk servis yapılır.

 

Mullet şarabı; kırmızı şarabın suyla seyreltilmesi; şekerle tatlandırılması ve karanfil, tarçın şeklinde baharatlarla tatlandırılmasıyla elde edilmiş bir şaraptır ve sıcak olarak servis edilir.

 

 

 

 

İsveç kökenli sıcak bir punç olan Glogg; badem, kuru üzüm ve kırmızı şarapla yapılır.

ABD Birleşik Devletlerinde popüler olan soğuk şaraplar meyve sularıyla tatlandırılmış düşük alkol oranlı şaraplardır.


No tags for this post.

Kokteyldunyasi


Yorum ekle

Yorum göndermek için buraya tıklayın

Translate