The Clover Club Kokteyli Nasıl Yapılır?

0
3820

The clover kokteyli, yumurta içerdiği için kışın, ahududu içerdiği için de yazın içmeye uygun bir kokteyldir. Bu yüzden bu tarifi yaz kış demeden uygulayabilirsiniz. Kokteylin ana malzemelerinden biri ahududu şurubu. Bu yüzden kokteyli hazırlamadan önce mutlaka ahududu şurubu hazırlamanız gerekir. Yoğun bir şurup gerektiğinden, normal ahududu suyu bu kokteyl için çok seyrek kalacaktır. Bu yüzden şurup kullanmanız şarttır.

Ahududu şurubunu standart şurup mantığıyla kolayca hazırlayabilirsiniz. 1 kase yaklaşık 250ml suda, 2 kase 500-400 gr arası (çok şekerli isterseniz 500gr’a kadar çıkabilirsiniz) şeker çözmeniz gerekiyor. Ayrıca 250ml suda 125g yaklaşık 1 bardak ahududu kaynatmanız yeterli. Şurubu hazırlamak için orta büyüklükte bir tencereye 2 bardak su dökün. Üstüne şeker ve ahududuyu ekleyin. 10 dakika kadar karışımı ısıtın, ısıtırken karıştırmaya devam edin. Kaynamaya başladığında ocaktan alın ve dinlendirin. Hava almayan bir kapta şurubunuzu saklayabilirsiniz.
Peki kokteyli nasıl yapacağız?

İÇİNDEKİLER

  • 45 ml cin (mümkünse kaliteli bir cin)
  • 15 ml ahududu şurubu
  • 15 ml limon suyu
  • 15 ml dry vermut
  • Yarım yumurta beyazı
  • 2 adet ahududu

NASIL YAPILIR?

  1. Cini, şurubu, limon suyunu ve vermutu bol buzla kokteyl shakerına ekleyin. En az 10 saniye buzla çalkalayın. Shakerdan kokteyli süzün.
  2. İkinci aşamada dilerseniz yumurtayı tek başına bol buzla, dilerseniz kokteyl ile beraber yine buzla en az 10 saniye çalkalayın. Yumurtayı tek başına bol buzla çalkalarsanız, kokteyliniz daha köpüklü olacaktır.
  3. Ayrı ayrı çalkaladıysanız, kokteyli servis bardağına dökün. Üstüne yumurta beyazını ekleyin.
  4. Süslemek için kokteylin üstüne ahududu tanelerini ekleyebilirsiniz.

Bu içeceğin yumurta beyazı, içecek aroma vermesi amacıyla eklenmez, bunun yerine bir emülgatör olarak davranır. Böylece, içecek çalkalandığında, karakteristik bir köpüklü kafa oluşur.


LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here