Salı, Eylül 27, 2022
Ana SayfaKahve DünyasıTürk Kahvesi Nasıl Yapılır

Türk Kahvesi Nasıl Yapılır

Sohbetlerin neşesi, yemek sonralarının cilası, keyif ehlinin vazgeçilmez damak tadı, yorgunluğu alan, hazmı kolaylaştıran, muhabbeti koyulaştıran, kırk yıl hatırı olan Türk kahvesi, pişirme usullerine uygun olarak, tam kıvamında ve köpüğü yerinde pişirildiğinde, damakta bıraktığı rayiha ve gönülde bıraktığı neşenin yerini hiç bir şey tutamaz. Tiryakisi sabah gözünü açar açmaz içer, yemeği onsuz tamamlamaz, gününü onsuz geçirmez. Türk kahvesini hakkını vererek yapmanın önemli püf noktaları var elbette. Kolay görünse Türk kahvesi yapmak müşkül iştir. Emek, çaba ve tecrübe ister. Bir de elbette sevgi… Sevgi katılmadan pişirilen Türk kahvesinde ne köpük olur, ne de tat. Çok eskilerde Türk kahvesi mangal közünde, uyuklayan ateşin bağrında usul usul, aheste revan pişermiş. Şimdilerde çeşit çeşit ve konforlu kahve pişirici makinenin var olduğu günümüzde artık kahve pişirmek de, kahveye köpük kondurmak da oldukça kolay; ama ağır ateşte, bakır cezvede pişen Türk kahvesinin kokusu ve nefaseti de bir başka.

ürk kahvesi yapımı nasıl olmalı, Türk kahvesi yapımı nin incelikleri yeniden bir göz atalım ne dersiniz?

Türk Kahvesi

 • Kız isteme geleneğinin cafcaflı, en heyecanlı, en unutulmaz kısmı Türk kahvesi yapma ritüelidir. Köpüğü bol, kahve oranı yerinde, tadı mükemmel olan Türk kahvesi yapmanın önemli püf noktaları var. Önce orta şekerli  maddesinden başlayalım dilerseniz.
 • Kahveyi pişireceğiniz cezvenin paslanmaz çelik hatta bakır olmasına özen gösterin. Bakır cezve daha iyi olacaktır.
 • Cezveye, kaç kişilik kahve yapacaksanız o kadar fincan su koyun. 2 kişilik kahve yapacaksanız 2 fincan, 3 kişilik yapacaksanız 3 fincan su koyun. Suyun soğuk olmasına dikkat edin; zira kahvenin köpürmesi, büyük oranda suyun soğuk olmasına bağlıdır.
 • Suyun ardından cezveye 1 tepeleme tatlı kaşığı veya 2 silme tatlı kaşığı kahve, 1 silme tatlı kaşığı toz şeker, veya 2 küçük küp şeker ekleyin. Toz şeker kullanmanız daha iyi olacaktır; zira toz şeker, küp şekere göre daha iyi köpürme sağlar.
 • Cezveye aldığınız soğuk su, kahve ve şekeri, henüz ocağa almadan evvel 10 saniye kadar yavaş yavaş karıştırın ve ocağa alın. Kahveyi ocakta ateşin üzerinde iken karıştırmamaya dikkat edin ve kahvenizi kısık ateşte pişirin.
 • Kahve hafiften kabarmaya başladığında kaşık yardımıyla köpükten alarak fincanlara paylaştırın, cezvedeki kahveyi biraz daha ocakta tutun ama asla kaynatmayın ve tam anlamıyla kabarmasına izin vermeyin. Tam kabarmaya yüz tuttuğunda ateşten çekin ve fincanlara bölüştürün. Kahveniz hazır. Yanında bir bardak suyla servis edebilisiniz.
 • Kimisi kahvesini sade, yani şekersiz sever ve öyle tercih eder. Sade Türk kahvesi nasıl yapılır ya da şekersiz Türk kahvesi nasıl yapılır bir buna bakalım.
 • Sade kahve yapımı biraz daha özen ister; zira kahvenin kolay köpürmesini sağlayan biraz da içine ilave edilen şekerdir. Şekersiz kahvenin köpürmesi biraz daha zor olduğu için, pişirme işlemi bir parça daha itina ister.
 • Kahvenin içiminin güzel olması ve iyi köpürmesi için marketlerde satılan hazır kahvelerin yerine, kuru yemişçilerde satılan çekme kahvelerden satın almak daha yerinde olacaktır. Kahveyi taze taze almak, bittikçe yenilemek daha doğru olacaktır. Bayatlayan kahvenin hem tadı güzel olmaz, hem pişerken tam anlamıyla köpürmez. Açık renkli kahvelerin içimi daha yumuşak olmaktadır.
 • Cezveye kişi sayısı kadar kahveyi, 1’er tatlı kaşığı ölçüsünde koyun. Üzerine yine kişi başına 1 fincan soğuk su ilave edin ve karıştırarak kısık ateşe oturtun.
 • Pişme aşamasında kahveyi karıştırmayın, ama başından da ayrılmayın, çok kaynayabilir veya taşabilir. Çok pişen, kaynayan kahvenin hem köpüğü kaçar, hem tadı acı olur. Kahve köpüklenmeye başladığında kaşıkla köpükten alarak fincanlara üleştirin. Cezvede kalan kahve hafifçe kabarmaya başladığında önceden köpükleri paylaştırdığınız fincanların üzerine ekleyin. Kahveniz sunuma hazırdır.
 • Türk kahvesi yapılışı ana hatlarıyla ve temelde böyledir. Az şekerli kahve yapımı veya çok şekerli kahve yapımı da bu prensibe dayalıdır. Sadece şeker oranını değiştirmeniz yeterlidir.
 • Ne demişler ?”Ehli keyfin keyfini taze elden, taze pişmiş, taze kahve tazeler”
 • Türk kahvesi mutluluktur, enerjidir, sevinçtir…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments