Cuma, Ekim 7, 2022
Ana SayfaAlkol ÇeşitleriViski Nedir Nasıl İçilir

Viski Nedir Nasıl İçilir

Anavatanı İrlanda ve İskoyça  olan Viski, bu bölgelerde “Hayat Suyu” olarak adlandırılmaktadır. Tahta fıçılar içerisinde bekletilerek dinlendirilen viski, malt ve tahıldan damıtılarak hazırlanan yüksek alkollü bir içkidir. Yüksek alkollü üretirken keşfedilen Viski, Bira ve diğer alkol çeşitlerinden çok daha dayanıklıdır. Genellikle Arpa ve Buğday fermantasyonu işlemi ile yapılan Viski, Amerika kıtasında daha fazla Mısır fermantasyonu ile yapılmaktadır. İrlanda ve İskoyça bölgelerinde “Scotch” ismi verilirken Amerika’da Mısıdan yapıldığı için “Bourbon” olarak adlandırılır.

Üretim aşaması oldukça zahmetli ve risklidir. üretimi çok emek istediğinden dolayı belirli markalar dışında üretilen Viskilerin tadı pek güzel sayılmaz. Karışık bir prosese sahip olan viski, bu yüzden üretimden sonra çok nadiren lezzetli bir içki ortaya çıkmaktadır. Bunu başardığınızda ise oldukça keyifli bir içim sizi bekliyor olacaktır.

Yaklaşık 2000 yıl önce Babil ve Mezopotamya bölgelerinde içilirken üretimi daha çok tıp alanında kullanılmıştır. Distilasyon uygulanarak elde edilmeye çalışılan Viski, Felç, Suçiçeği, ve Kolik gibi hastalıkların tedavisinde başarılı bir şekilde kullanılmıştır. Fakat Millattan 6 yy’ sonra İrlandalı misyonerler Mezopotamya gezilerinin ardından bu içkiyi İrlan’daya götürmüşlerdir. Günümüzde ise Amerikan, Avustralya, Kanada, Finlendiya, Almanya, Hint, İrlanda, Japon, İskoç ve Galler viskileri en popüler ve en iyi viskilerdir.

Çeşitleri: Viski çeşitlerini bir tablo halinde hem tatları ve hem de üretildikleri bölgeler üzerinden incelemekte fayda vardır.

Marka Özellik Bölge
Oban Tatlı Higland
Glenkinchie Kadın Viskisi Lowland
Cragganmore Orta Speyside
Talisker Hafif İsli Skye
Dalwhinnie Yumuşak Higland
Lagavulin İsli Islay

 

Stoch olarak bilinen Blended Viskilerin en meşhur ve en çok tüketilen markaları şunlardır, Johnnie Walker, Chivas Regal, J&B, White Horse, Ballantines, Dimple, Bells, Buchananas,

Amerika’da üretilen ve Mısır Fermantasyonu ile yapılan Viskiler ise, Wild Turkey, Jack Daniels, Gentlemen Jack, Lord Calvert, Seagrams, Crown Royal.

Nasıl İçilir?

tadı yoğun olan bir içki olduğu için genellikle sek yerine su, soda veya meyva suları ile karıştırılarak içilmektedir. Fakat Viski’nin sadece birkaç küp ile içilmesi daha iyi bir tat ve daha iyi bir etkiye sahiptir. Karıştırılarak içildiğinde genellikle Viski’nin gerçek tadını alamazsınız. Özellikle kaliteli içkilerin sek içilmesini kesinlikle tavsiye ederiz.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments