Pazar, Eylül 25, 2022
Ana SayfaAlkol ÇeşitleriVodka Nedir Nasıl İçilir

Vodka Nedir Nasıl İçilir

 

Rusların çok bilinen ve tükettikleri içki olan Votka, iki defa rektifiye edilerek aktif kömür içerisinden süzme işlemi yapıldıktan sonra içilebilecek düzeye getirilen saf alkoldür. Renksiz ve kendine has bir tadı yoktur. Slavca ‘da su anlamına gelen Voda kelimesinden ismini aldığı iddia edilmektedir. Çavdar, Buğday ve Patates gibi farklı tahıl ürünleri hammadde olarak kullanılmaktadır. Pişirilen bu tahıllar daha sonra malt ile mayşelendirilir ve süzülme işlemine alınır. Süzülme işleminin ardından %40 ile %57 arasında alkol derecesine düşürme işlemi gerçekleştirilir. Çok yüksek alkollü votkaların tadı genellikçe acı olur.

Sovyetler döneminde üretilen bir çeşidi %92 alkol oranına sahip bir içki olduğu için yasaklanmıştır. Fermantasyon işlemi sırasında 5 kez üst üste damıtıldığı için oldukça yüksek alkol oranına sahip olan bu vodka türünün içimi oldukça zordur. Günümüzde bu votka çeşidi üretilmemektedir. Fakat 3 kez damıtılmış olan Smirnoff votkasını tavsiye edebiliriz.

’nın Tarihçesi

  1. yy’da üretilmeye başlanmış olduğu bilinen Votka, Rusya ve Polonya’da oldukça fazla üretilmekteydi. Bunun nedeni ise Rusya ve Polonya’nın iklim şartlarının oldukça soğuk olmasıdır. Soğuk havalarda insan vücudunun ısısını yükseltmekte ve soğuk havalara olan direncinizi artırmaktadır. Rusların keşfettiği bu içki daha sonra Baltık Denizi üzerinden diğer Asya Ülkelerine geçirildiği bilinmektedir. Dünya üzerinde popüler içkiler arasında yer alan Votka, minik suyu anlamına da gelmektedir. Ayrıca birçok ülkede Votka, içildikten sonra insana cesaret getirdiği söylentilerinden dolayı, ateşli içki olarak da isimlendirilmiştir.

Nasıl İçilir?

Rusya ve Balkan ülkelerinde genellikle sek içilmektedir. Fakat birçok ülkede Votka sek yerine meyve suları ve kokteyller içerisine karıştırılarak içilmektedir. Özellikle, Bloody Mary ve Martini gibi çok bilinen kokteyller ile oldukça güzel bir tat ve etki ile içilmektedir. Votka’nın tadı çok ser ve acı olduğu için genellikle tatlı içecekler ile karıştırılmaktadır. Vişne suyu, Kola, Ananas, Limon gibi içecekler ile tatlandırabileceğiniz

Votka çok Vişne Suyu ile tüketilmektedir. Votka baharatlar ile karıştırılıp içilebilmektedir. Özellikle Rusya’da soğuk algınlığına ve Grip hastalığına yakalananlar Votka içerisine limon, karabiber ve kekik karıştırarak içmektedirler. Vücut ısısını daha fazla arttıran votka bu sayede hastaların terlemesini sağlar ve iyileşmeyi hızlandırmakta olduğu söylenmektedir.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments