Çarşamba, Ekim 27, 2021
Ana SayfaAlkol ÇeşitleriCampari Nedir Nasıl İçilir

Campari Nedir Nasıl İçilir

     İtalya’da ilk olarak üretilmiş olan Likörü acımtırak bir tada haiz olan ve karışımlara katılarak içilen bir likör türüdür. Kırmızı rengi oldukça popüler olan içkisi bu rengi e120 isminde besin boyasından almaktadır. İtalya’da ilk olarak üretilen Campari, Cochineal Crimson açılımına haiz olan E120 besin boyasının içinde ise kırmızı renkli böceklerin kurutulduktan sonrasında içkiye toz olarak eklenmesiyle ortaya çıkar. Vejeteryanlar ve Veganlar tarafınca tercih edilmeyen Campari içkisi birçok tartışmayı da bununla beraber getirmiştir. Bilhassa son dönemlerde Coca Cola firmasının ürettiği kolaların tadını ve rengini böceklerden almış olduğu iddiaları ortaya çıkınca Campari ile ilgili de birçok eleştiri yapılmıştır. Tadı oldukça güzel olan Campari içkisinin tadının bu kadar güzel olmasının sebebi ise böceklerin toz haline getirilip içine eklenmesinden dolayı iddia ediliyor.

 

Birçok değişik maddeden meydana gelen Likörü ilgili oldukça garip bilgiler bulunmaktadır. Birçok şahıs tarafınca minimum 20 değişik çeşit madde barındırdığı birçok şahıs tarafınca ise bu sayının 60’ın üstünde olduğu açıklanmıştır. Fakat bu mevzu ile ilgili şu ana üreticisi tarafınca bir izahat yapılmamıştır. Campari likörünü üreten şirket olan Alfredo Campari Grubu bu içkinin içinde Su, Alkol, Acı otlar, Aromalı bitkiler ve bazı meyve çeşitlerinin bulunduğunu anlatmaktadır. Bitkilerin demlendikten sonrasında Campari likörüne eklendiğini açıklayan şirket daha sonrasında aromaların eklendiğini bildirmiştir. %25 alkol oranı bulunan Campari likörü birçok likör çeşidine nazaran tat olarak acımtırak bir tada haizdir.

 

Likörü Tüketilir?

Tadının acımtırak olmasından dolayı çoğu zaman kokteyller karıştırılarak içilmektedir. Soda, Portakal suyu ve öteki meyveler ile karıştırılmaktadır. Son dönemlerde İtalya’da soda ve portakal suyu ile karıştırılmış hazır halide piyasaya sürülmüştür.

 

Likörü en oldukca Negroni kokteyli beraber tüketilmektedir. Cin, kırmızı tatlı, vermut ve Campari likörünü buz dolu bir kaba koyduktan sonrasında karıştırılıp içine eklenen meyvelerin arkasından içime hazır hale getirilmektedir. Çoğu zaman Viski bardağı içinde tüketilmesi önerilmektedir. Yazları en oldukca tercih edilen kokteyl olan Negroni kokteyli bu sayede oldukca daha güzel bir tada ve ferahlama hissi sağlamaktadır.

 


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments