TEKİLA HAKKINDA BİLMEDİĞİNİZ 12 ŞEY

0
8025

 

aqave

Tekila hakkında bildiğimiz bir sürü şey var. Devamlı limon ve tuz gider. Şişenin bir solucan içermesi (nope). Çeşitli şeylerle iyi karışır ve yedirilir, sarsılabilir yada hatta karıştırılabilir (hayır – hayır, evet, evet). Fakat dışarıdaki öteki her yerde bulunan berrak likörler şeklinde, hala tekila hakkında bilmediğimiz bolca oranda informasyon  var.

Tequila'nın çoğumuzun bildiğinden fazlaca daha çok hırsızlığı ve geçmişi var. Çırpma (e) y, yada Scotch ya da evet, neredeyse her , çocuk eldivenleri ile tedavi ediyor – tıpkı bir tek alkol ğil, bir milletin damıtılmış mirası şeklinde . Ayrıca tekila, ( kazançlı) acı çekmeye eğilimlidir) Bir gece dışarıdan “ilkin” vuruşu olmanın, bir tuzun sonunda insan göbeği düğmelerinin içine döktüğümüz şeyler (ve muhtemelen, ağızlarımızı yoğun bir halde yıkamanız gerekir) duygusu. Tekila, zihinsel likör kabinlerimizin üst raflarındaki haklı yerlerine geri dönme, tarih ve teröre ve dillerimizin ucunda fazlaca azca vakit harcayan bir şeyin ardındaki inanılmaz derecede zahmetli sürece saygı gösterme zamanıdır. (Evet, bilhassa bu inanılmaz çekici fakat rahatsız edici tekila şarkısı ulaştığında, bir tek FYI bir tek üç kez “tekila” diyorlar…)

TEKİLA GENELLİKLE  JALİSCO, MEKSİKA’DAN GELİYOR.

Neredeyse tüm tekilalar Meksika'nın Jalisco eyaletinde üretiliyor. Sadece Meksika yasaları tekilaların Tamaulipas, Nayarit, Michoacán ve Guanajuato eyaletlerindeki bazı sınırı olan belediyelerde üretilmesine de izin vermektedir. (Ve evet, Tequila adında bir kasaba var .)

TÜM TEKİLA MEZCAL, AMA TÜM MEZCAL TEKİLA DEĞİL.

Tüm tekila mezcal , fakat tüm mezcal tekila değil. Tekila bir tek mavi agave yada agave tequilana'dan yapılabilir, sadece 30'dan fazla agave çeşidinden (AKA maguey) mezcal yapılabilir. (Mezunların bir çok agave espading'den yapılır.)

AGAVE BİR KAKTÜS DEĞİLDİR.

Agave bir kaktüs değildir. Tekila kesinlikle kaktüsler ile ilgisi yoktur. Şu demek oluyor ki, bir joven yudumlarken yanında oturmuyorsanız. Agave bitkisi bir çöl meyvesidir.

MAVİ AGAVe, TİPİK OLARAK OLGUNLAŞMAK İÇİN SEKİZ YIL SÜRER.

Agarının ne olduğu hakkında konuşmak, büyümek kolay değil. Doğru çöl koşullarına haiz olmanız gerekiyor ve hatta bir çok mavi agav, olgunlaşmak için ortalama sekiz yıl alıyor. Ve bu bir tek seni hasat eder. Tekila yaşmak için herhangi bir arzu var ise, birazcık daha vakit uğraş!

MAVİ AGAVE BİTKİSİNİN VERECEĞİ TEK BİR HAYAT VARDIR.

Mavi agave'nin tek kullanımlık bir nebat olduğu verimliliğe destek olmaz. Nihayet hasat etmeye hazır olduklarında, agave bitkisinin piñaları (yada kalpleri) vardır, zira bunlar ananas şeklinde görünmeye başlarlar. Bunlar tütsülenecek, ezilecek ve tekilaya fermente edilecek parçalar.

PİÑALAR ÇOK AĞIRDIR.

Bu piñalar inanılmaz derecede ağır. Onlar her yerde 80 ila birkaç yüz kilogram ağırlığa haiz olabilirler (sadece kuramsal olarak, bir demet daha büyüyebilirler ).

TEKİLA YASAL OLARAK SADECE% 51 ORANINDA MAVİ AGAV OLMASI GEREKİYOR.

Tekila mavi agave yapılır, sadece% 100 agav olması gerekmez. Birçok tekila kendilerini ‘% 100 Mavi Ağa' olarak duyuru edecek, sadece yasal gereklilik% 51. Damıtıcılar, kalanları şeker kamışı suyundan yapılmış etkisiz bir ruhla doldurarak “ mixto” tekila olarak malum şeyi yaratırlar . Genel olarak, sürpriz değil, bunların daha düşük kalitede olduğu düşünülür.

TEKİLA ŞİŞENİZDE BİR SOLUCAN OLMAMALIDIR.

Tekila, FYI, kesinlikle solucan yok. Tekila ve solucanlarla olan ilişki (muhtemelen) maguey bitkilerinin çoğu zaman “gusano de maguey ”, “kesintiye uğramadığı takdirde, bir mariposa yada bir tür kelebeğe dönüşecek minik larvalar tarafınca nibbledildiği gerçeğine dayanır . Onlar larva olarak likör şişeleri içine konulduğunda, tekila değil mezcal. Şu demek oluyor ki temelde bir solucan var ise tekila içmeyin. Üretici yanlış anladıysa, şişede neyin yanlış bulunduğunu kim bilir.

GENÇ TEKİLA  GERÇEKTEN  GENÇ.

Fazlaca genç tekila içeriz. Ve yaşlanma standartları oldukça genç olduğu anlamına gelir: blanco / joven bir tek 0 ila 2 aylıktır; reposado 2 ay ila 1 yıl arasındadır; ve ajojo 1 ila 3 senedir. Fakat “fazladan añejo” diye bir şey var, tekila da olgunlaşan bir başka olgunluğa (3 yıl yada daha çok).

ON YILI AŞKIN BİR SÜREDİR TEKİLA SATIN ALABİLİRSİNİZ.

Üç yıl tekila için uzun bir yaşlanma zamanı şeklinde görünse de, şu anda satışa sunulan en eski “fazladan añejos” lar aslen 11 yaşlarında ve sizi 1000 dolardan yukarı çekecek . Fransız meşesi% 100 organik mavi agave ve yaşlıdan yapılmıştır. Hayatınızda takıntılı tekila sevgilisi için mükemmel (hakkaten mükemmel) bir armağan mi?

ADI TEKİLA DÜNYA ÇAPINDA YASAL AĞIRLIK TAŞIR.

Korunan isimleriyle (örn. Champagne  & Prosciutto di Parma) Avrupa Birliği ürünlerinde olduğu şeklinde, tekila da onlarca ülkede bir Meksika menşei olarak korunmaktadır. ABD Birleşik Devletleri ve Kanada'da, bu koruma NAFTA'ya yazılmıştır. Bu yüzden küvette bir şey hayata geçirmeye çabalamayın ve tekila olarak adlandırmayın.

TAHONA SÜRECİ ALDIĞI KADAR KURNAZ.

Tekila, sanatın en zanaatkâr kurnaz ruhu olarak zanaatkâr olabilir. Büyük bir yapımcı tarafınca yapılmış olsa bile. Tekila, bu büyük piñaları buharda ve ezerek yapılır. Bu ponponların ezilme (ve) haline getirilmesinin bir yolu , Tahona işlemidirki bu da buharlı agave kalplerinin üstünde büyük bir volkanik tekerleğin sürüklenmesidir. Geleneksel olarak, ve en azından bir yerde, hala eşek tarafınca yapılır. Bir eşeğin kullanımı zanaatkâr değilse, ne işe yaradığını bilmiyoruz.


LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here