Kokteylde Kullanılan Buz Çeşitleri Nelerdir?

0
3706

Kokteyl tipleri, buz çeşitleri, kokteyl ve içeceklere nasıl hangi tip buz konulabilir, buz tipi, kırık buz, kesilmiş buz, blok buz, küre buz ve diğer buz tarz, stilleri


Buz gerçekten kokteyl için önemli midir? Hepimiz biliyoruz ki buz olmadan kokteyllerin hiçbir anlamı kalmaz. Bir düşünün, hemen hemen her kokteylde(şampanya ve sıcak kokteyller ç) bulunan ortak malzeme nedir? Bu sorunun cevabı tabi ki buz!

Soğutma görevi dışında, buz kokteylin başlı başına bir malzemesidir. Kokteylin lezzetini, içim tarzını ve tabi ki görünümünü baştan sona ğiştirebilir. Hal böyle olunca, buza kokteyl hazırlarken epey bir önem vermeliyiz!

Temel Buz Formları ?

Temelde, dört tip buz bulunur; küp buz, kırılmış buz, tıraşlanmış buz ve blok buz. Bu buz tiplerinden her birinin farklı işlevi bulunmaktadır ve miksolojide pek çok teknikte kullanılırlar.

Küp Buz, Başka Deyişle Buz Küpü

Buz küpleri, neredeyse bütün kokteyl tekniğine uygundur; çalkalama, karıştırma, direk kokteyl üzerine dökme. Buz küpünün yüzey alanı ne kadar büyük ve kalınsa, buz küpü o kadar yavaş erir ve kokteylin yoğunluğunu o kadar az bozar. Buz küplerinde standart kullanım oranı shakerın 2/3‘üdür. Kokteyl hazırlanırken shakerın veya bardağın 2/3'ü buz küpüyle doldurulur.

Kırık Buz

Kırık buzlar, buz küplerinin kırılmış halidir. Buz küplerine göre çok daha hızlı erirler ve hızlıca sulandırırlar. Kırık buz özellikle kokteyllerde kullanılır. veya gibi kokteyllerde standart kırık buz kullanımı servis edilen bardağın 2/3'ü kadardır.

Tıraşlanmış Buz

Kırık buz ve tıraşlanmış çoğunlukla kola makinalarında bulunur. Burger King ve Mc Donaldslarda kolanıza koyulan buzlar tıraşlanmış buz tipine örnektir. Erime hızı kırık buz ve küp buz arasında değişmektedir. Genellikle ticari ve ekonomik sebeplerden dolayı kullanımı tercih edilir.

Blok Buz

Blok buz, tek parça ve oldukça büyük buz küpüdür. Kesilmesi veya kırılmasıyla kırık buz veya buz küpleri oluşturulur. Genellikle endüstriyel yöntemlerle üretilir, çok büyük kalıpların içine konulan su büyük soğutucularda soğutulur. Donan su, özel tekniklerle kalıptan çıkarılır ve kullanıma sunulur.

Blok buzlar günümüzde endüstriyel amaçların dışında, miksologlar ve barmenler tarafından da epeyce kullanılmaktadır. Birçok farklı blok buz kesme tekniği vardır, bu tekniklerden birkaçını Youtube kanalımıza koyduğumuz klipte bulabilirsiniz: https://www.youtube.com/watch?v=9D4sJZKJ9ls

Küre Buz

Küre buzlar, blok buzların küçük parçalar halinde kesilip tıraşlanmasıyla yapılır. Genellikle barmenler ve miksologlar, bıçak yeteneklerini göstermek için müşterilerinin önünde canlı olarak küre buz üretirler. Bu tekniğe ek, plastik kalıplarda dondurulan buz tıraşlanarak da küre buz üretilebilmektedir.


LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here